Úvaha knihovní II - tentokrát pěkně naštvaná

18. 06. 2010 | † 01. 02. 2015 | kód autora: nrp

V minulé knihovní úvaze jsem psala o jedné z novinek, kterou Městská knihovna v Praze zavedla - možnost půjčit si knihu na jedné pobočce a vrátit ji ve kterékoli jiné pobočce. Samozřejmě se to setkalo s ohromným čtenářským ohlasem a spousta lidí (včetně mě, přiznávám) tuto možnost ráda využívá. Podstatným vedlejším efektem ale je, že se v knihovnách hromadí bedny s vrácenými svazky z jiných poboček a začíná být nad síly knihovníků dopravovat je na původní pobočky. Beletrie už se prý takhle nevrací vůbec a zůstává prostě tam, kde ji čtenář vrátil... To je ovšem záležitost, kterou sice z duše nepřeji zaměstnancům knihovny, ale jako čtenáři je mi po tom celkem houbeles.

Dneska večer jsem si byla na pobočce v Bohnicích pro rezervovanou knihu, na kterou  jsem se moc těšila. Už jsem jen čekala, až se kniha "odpípne", když na mě jedna postarší knihovnice začala přes celou místnost  protivně hulákat jak na nějakého posledního váguse, prý jen ať se neopovažuju přinést tu knihu, kterou si půjčuju, vrátit někam jinam!! Oni do ní tolik investovali a když ji vrátím jinde, v Bohnicích už ji nikdy neuvidí. A tak dále ve stejném duchu. Cítila jsem se jak  puberťák přistižený za školou v době kdy má psát písemku,  a měla jsem pěkný vztek. Zároveň jsem z toho byla tak v šoku (v životě se mi nestalo, abych se podobného chování dočkala v knihovně, kde očekávám a vždycky nacházím jistou kultivovanost), že jsem se nezmohla ani na slovo, jen jsem popadla vypůjčenou knihu a odešla jsem, načež se mi z toho celého představení udělalo venku špatně. Tak tohle mají být ty příjemné a kvalitní služby díky kterým se budu do knihovny ráda vracet?! Jsem sama bývalá knihovnice a chovat se k zákazníkovi jako tahle ježibaba, tak letím, že se zastavím až venku na schodech! Podle knihovního řádu můžu výpůjčky vracet, kde mi to vyhovuje a že s tím mají knihovnice problém je mi ukradené. Fakt mě dodatečně štve, že jsem té potvoře neřekla něco ostrého.

Něco jiného je, když mě knihovnice na pobočce na Pohořelci slušně požádala, zda bych "její" knihy mohla nosit tam, odkud jsem si je půjčila, protože... Ano, to jsem pochopila a v klidu to dělám. Ale fakt nesnáším, když se ke mně chovají jako k dobytku. Vrrrrr! :-((


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.